Lacnejšia elektrická energia počas leta

Leto už klope na dvere a teploty začínajú prekračovať tropických tridsať stupňov Celzia. Preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako zbytočne nemrhať energiou. Pre inšpiráciu sme vám pripravili niekoľko tipov ako znížiť faktúru za elektrinu počas horúcich letných dní.

cena elektrickej energie

Klimatizácia

Pred spustením klimatizácie zatvorte všetky okná a dvere. Odporúčajú sa tiež zatieniť okná a tak sa zabráni prístupu slnečných lúčov. Na zatienenie okien možno použiť žalúzie, markízy alebo špeciálne fólie. Celková spotreba elektriny na chladenie domu či bytu potom závisí hlavne od typu klimatizácie a použitého operačného režimu. Nastavenie chladenia by malo vždy reagovať na vonkajšiu teplotu, v klimatizovanej miestnosti sa má od vonkajšej teploty líšiť maximálne o 7°C. V našich klimatických podmienkach sa odporúča ako vhodná letná izbová teplota 24°C, plus mínus 2°C. "Klimatizácia nie je jediný spôsob, ako ochladiť byt alebo dom. Za jasných nocí zvyčajne teplota vzduchu vonku klesá pod 20°C.

Nainštalujte si šetrič vody

Výrazne môžeme ušetriť aj v kúpeľni. Počas sprchovania spotrebujeme 30 až 60 litrov vody. V lete sa zvyčajne sprchujeme častejšie. Pri použití šetriča je možné sa osprchovať aj s 10 litrami vody, pričom investícia do šetričov nie je nijako zásadný a niektorí dodávatelia energií vám s ich obstaraním pomôžu. Obmedzenie spotreby vody platí aj na záhrade. Ak je to možné, potom je dobré využívať k zálievke dažďovú vodu zachytenú z odkvapov. 

Nastavte optimálnu teplotu chladničky

Optimálna teplota vo vnútri chladničky je + 5 °C. Pri nižších teplotách už neprimerane začína rásť spotreba energie. Okrem nastavenia teploty sa odporúča skontrolovať tesnenie, či ho netreba vymeniť a chladničku nenechávať príliš dlho otvorenú. Najväčšiu spotrebu energie spotrebujú staršie chladničky, ktoré majú v priemere o 15 až 20% vyššiu spotrebu energie ako moderné typy chladničiek. Pre udržanie stabilnej spotreby energie je dôležité chladničky pravidelne odmrazovať, aj keď u väčšiny moderných chladničiek už namŕzaniu nehrozí, ale spotrebu zvyšuje aj vlhkosť kondenzujúcej na výmenníku. Ak teda máme chladničku v kuchyni, potom je vhodné udržiavať čo najnižšia vlhkosť vzduchu. 

Sušenie a žehlenie bielizne

Počas letných mesiacov sú najlepšia susička pre bielizeň slnečné lúče. Oblečenie je tak viac nadýchanejšie a voňavejšie a ak ho nevysušíme úplne, žehlenie si značne zjednodušíme a nepotrebujete pri ňom používať režim naparovanie. Ušetríme tak nielen na spotrebe energie pri využívaní sušičky a žehličky, ale týmto jednoduchým trikom predlžujete aj životnosť vášho obľúbeného trička z dovolenky či letného výpredaja.

Mohlo by vás zaujímať

Prečítajte si o výhodách a možnostiach, ktoré vám môžu priniesť solárne panely